Aby osiągnąć sukces w życiu, potrzeba pracy i wytrwałości. Dotyczy to w zasadzie wszystkich dziedzin – od aspektów prywatnych do działań biznesowych. Trzeba zatem stawiać na samorozwój. Co warto zrobić, by systematycznie piąć się coraz wyżej i zdobywać kolejne szczyty? Kilka wskazówek zaprezentujemy w dalszej części artykułu.
Samorozwój – co to takiego?
Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie termin „samorozwój” zyskał olbrzymią popularność i często stosuje się go w odniesieniu do doskonalenia siebie w sferze biznesowej. Czym jednak tak naprawdę ten samorozwój jest?
Tak właśnie określa się proces, prowadzący do wszechstronnych zmian w życiu, dzięki którym człowiek może się realizować i zwiększać swoje dotychczasowe umiejętności. Samorozwój to samodzielne poznawanie, poszerzanie horyzontów oraz wykorzystywanie zdobytej wiedzy w praktyce. Pozwala zyskać kontrolę nad życiem, a także odpowiedzialnie planować dalsze działania na przyszłość w oparciu o nowe kompetencje, wiedzę i zdolności. W wielu przypadkach samorozwój prowadzi do lepszego poznania siebie, swoich granic lub aktywności.
Samorozwój może, jak już wspomnieliśmy, dotyczyć aspektów biznesowych. Równie często jednak odnosi się do sfery czysto prywatnej.
Co przeszkadza w rozwoju?
Wydawać by się mogło, że rozwój jest czymś zupełnie naturalnym dla każdego człowieka. Zdarza się jednak, że w życiu pojawiają się rozmaite czynniki, hamujące zmiany i samodoskonalenie.
Z czego może wynikać brak efektów? Przede wszystkim wiąże się go z:
- za małą systematycznością,
- brakiem planu działania,
- niedoborem cierpliwości.
Brak systematyczności to jeden z najgorszych grzechów w samodoskonaleniu. Dlaczego? Wpływa na jakość nauki i przyswajania nowych umiejętności. Aby osiągać sukcesy, trzeba bowiem nieustannie dbać o pozyskiwanie nowych zdolności. Uczenie się od przypadku do przypadku nigdy nie jest efektywne.
Dobry plan sprawia, że można optymalnie spożytkować czas, również w samorealizacji. Jeśli działa się chaotycznie, często nie wykorzystuje się wszystkich posiadanych atutów.
A co z brakiem cierpliwości? Cóż, z tym do czynienia miał chyba każdy, kto choć raz przygotowywał listę postanowień noworocznych. W pierwszych tygodniach roku ma się jeszcze sporo zapału do działania. Jeśli jednak nie widzi się od razu efektów, wiele osób traci zainteresowanie, zanim w ogóle zacznie osiągać upragnione cele. Często jest to największa trudność dla samodoskonalenia.
Jak się rozwijać mądrze?
Samorozwój można przeprowadzać na wiele sposobów. Warto znaleźć takie, które najlepiej odpowiadają indywidualnym predyspozycjom.
Od czego zacząć? By uniknąć wspomnianych wcześniej problemów, należy rozpocząć wszelkie działania od przygotowania dobrego planu. Powinien się w nim znaleźć cel pracy nad sobą, określenie sposobu dojścia do niego oraz czas. Deadline przydaje się do wprowadzenia samodyscypliny. Powinien być to termin niezbyt odległy, by nie stracić chęci do działania, ale też realny do osiągnięcia.
Wprowadzanie planu w życie wymaga wypracowania dobrych nawyków. Na początku bywa to dość uciążliwe, z czasem jednak wchodzi w krew i pozwala osiągać spektakularne rezultaty, a także daje realną przyjemność z osiągania kolejnych celów, krok po kroku.
Narzędzia do samorozwoju
Skoro wiemy już, jak się samodzielnie rozwijać, warto zastanowić się nad rodzajem narzędzi, które można do tego wykorzystać?
Nowoczesne technologie przynoszą pod tym względem szerokie pole do popisu. Podstawą do zdobywania wiedzy i kompetencji pozostają wciąż dobre książki oraz szkolenia. Można z nich korzystać w wersji tradycyjnej lub postawić na e-booki i kursy online, by jeszcze lepiej wykorzystać dostępny czas.
Świetnym rozwiązaniem jest także korzystanie z webinarów i podcastów. Da się z nich wyciągnąć sporo przydatnej wiedzy do wprowadzenia w życie. Dużo merytorycznych informacji, porad i wskazówek można również znaleźć na stronach, takich jak https://adriankolodziej.pl/blog/.
Nie tylko teoria, ale też praktyka
Samo zdobywanie wiedzy i umiejętności to jeszcze nie wszystko. Samorozwój zakłada bowiem wykorzystywanie nowych zdolności w praktyce, by przekraczać kolejne granice oraz sięgać coraz dalej w życiu prywatnym i w biznesie.
W końcu nauka języka, kursy zawodowe lub dbanie o własną kondycję nie powinny być celem same w sobie, ale podstawą do kolejnych sukcesów oraz osiągania następnych poziomów na drabinie samodoskonalenia. Każdy sukces może być punktem wyjścia do kolejnej przygody. Pamiętajmy bowiem, że człowiek tak naprawdę uczy się przez całe życie.