Jak pokonać stres przed mówieniem po angielsku

Wiele osób, nawet tych, których poziom wiedzy jest na wysokim poziomie, odczuwa swego rodzaju blokadę, która skutecznie hamuje przed mówieniem w języku obcym. Pisanie oraz słuchanie nie sprawia problemu, jednak mówienie okazuje się trudnością nie do pokonania. Z czego to wynika?

Strach przed mówieniem po angielsku – przyczyny

Przyczyn blokady przed mówieniem w języku angielskim (czy każdym innym języku obcym) może być wiele. Najczęściej są to:

 • Porównywanie się z innymi

  Każdy z nas jest inny. Są osoby, które mają wrodzone predyspozycje do mówienia w języku obcym, lepiej wyczuwają akcent, płynny angielski w mowie przychodzi im łatwo. Inni muszą na to poświęcić nieco więcej czasu. Często też jesteśmy wobec siebie po prostu zbyt krytyczni – wydaje nam się, że inni mówią zdecydowanie lepiej, podczas gdy ktoś może właśnie nam zazdrościć tej umiejętności.

 • Strach przed krytyką / obawa przed popełnieniem błędu

  Strach przed tym, że zostaniemy skrytykowani, jest często przyczyną pogłębiającej się blokady. Być może wynika z tego, że ktoś kiedyś zaśmiał się, kiedy popełniliśmy jakiś błąd, zwrócił nam uwagę w niezbyt miły sposób, a lęk pozostał.

 • Ubogi zasób słownictwa

  Znajomość niewielu słów może skutecznie utrudniać konstruowanie zdań w języku obcym. Jednak nauka słownictwa jest zdecydowanie łatwiejsza niż nauka struktur gramatycznych dlatego, zamiast przejmować się tym faktem, warto wziąć się do pracy. Obecnie istnieje wiele ciekawych aplikacji umożliwiających naukę słówek w obcych językach. Wystarczy kilka nowych słów dziennie, aby szybko poczuć się pewniej w tej kwestii;

 • Znajomość teorii, zbyt mało praktyki

  Niestety w szkołach często nacisk jest kładziony przede wszystkim na wiedzę teoretyczną. Wyuczanie regułek, słuchanie nauczyciela, ale mało mówienia sprawiają, że młodzi ludzie nie czują się pewnie, kiedy po skończeniu szkoły przychodzi im porozumiewać się w języku obcym.

Kursy języka angielskiego online

Właśnie z myślą o osobach, które odczuwają strach przed mówieniem po angielsku został stworzony kurs języka angielskiego ACTIVE ENGLISH. Jego celem jest rozwijanie umiejętności bezstresowej oraz płynnej komunikacji. Proponowane przez szkołę językową Akcent ćwiczenia są projektowane w taki sposób, aby odzwierciedlały autentyczną komunikację językową. To bardzo ważne, by przełamać swój lęk i poczuć się w pełni swobodnie podczas rozmowy. Zajęcia w aktywny sposób pozwalają wzbogacić słownictwo, przećwiczyć konstrukcje językowe, ale przede wszystkim pokonać stres związany z wypowiadaniem się na forum. Zakładamy, że 80% zajęć stanowi czas przeznaczony na aktywną pracę Słuchaczy – w parach, w grupach lub przy wszystkich. Lektor podczas zajęć bacznie obserwuje pracę grupy. Kurs języka angielskiego ACTIVE ENGLISH jest fantastyczną propozycją skierowaną do osób powracających po jakimś czasie do nauki języka obcego, potrzebujących odświeżenia funkcji językowych. Oferowane są dwa poziomy: Pre-intermediate (A2) oraz Intermediate (B1).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here