Jak zarabiać na Instagramie

Instagram to jeden z największych i najpopularniejszych portali społecznościowych na świecie. W wielu badaniach, jeżeli chodzi o „wielkość”, czyli liczbę aktywnych użytkowników, zajmuje zazwyczaj pozycje od 4 do 6. Wiele osób czy firm dostrzegło, że potencjał tego serwisu można wykorzystać na wiele sposobów – zwłaszcza na promowaniu konkretnych osób, produktów (towarów) czy usług. Na przestrzeni ostatnich lat powstało kilka modeli, w jaki sposób tak naprawdę każdy może zarobić. Zarówno pośrednio jak i bezpośrednio.

W jaki sposób można zarabiać na Instagramie?

Wyjaśnijmy to już sobie na początku tego artykułu. Pojęcie „zarabianie” jest bardzo szerokie i każdy rozumie przez to zupełnie co innego. Jak zwróciliśmy uwagę powyżej – zarabiać można zarówno pośrednio jak i bezpośrednio. Wszystko oczywiście zależy od tego „kim jesteśmy” oraz czego oczekujemy. Dla niektórych zarabianie wiąże się z napływem gotówki. I mają po części słuszność. Jednak należy pamiętać, że zarobkiem jest wszystko, co uzyskamy w zamian za realizację pewnych czynności. I nie zawsze muszą być to pieniądze a na przykład jakieś rzeczy lub produkty lub jakiś wyjazd, na przykład wakacyjny.

Zwracamy również uwagę, że to nie Instagram nam będzie wypłacał wynagrodzenie a nasi kontrahenci, czyli reklamodawcy.

Sprzedaż na Instagramie

Jeżeli jesteśmy właścicielem sklepu, to Instagram umożliwi nam promocje naszego sklepu i produktów, które oferujemy. W ostatnich latach Instagram bardzo rozwinął możliwości swojej aplikacji i istnieje możliwość integracji sklepu internetowego z aplikacją, gdzie nasi potencjalni klienci – odsyłani z naszych postów – są od razu przekierowywani na stronę danego produktu w naszym sklepie. Producenci natomiast mogą na swoim własnym profilu reklamować

Bycie influencerem na Instagramie

No i na koniec chyba to, co zainteresuje najwięcej osób. Jeżeli jesteśmy – albo chcemy zostać – influencerem i chcemy z tej działalności otrzymywać jakiś dodatkowy zarobek albo uczynić z tego główne źródło dochodu. Tutaj nie będziemy ukrywać i napiszemy wprost – z wszystkich sposobów zarabiania na Instagramie ten sposób jest najcięższy (najbardziej czasochłonny), ale też najbardziej opłacalny. Wymaga od nas posiadania sporej gruby Instagram Followers oraz aktywności na profilu. Tensposób będzie opisany dokładniej poniżej.

Jak zacząć zarabiać na Instagramie?

Przede wszystkim trzeba najpierw założyć konto. Jak już to uczynimy, to teoretycznie już nic nie stoi nam na przeszkodzie. Kolejnym krokiem jest uzyskanie jak najwięcej followersów, czyli osób obserwujących nasz profil na Instagramie. Bez większych trudności
Kiedy już zgromadzimy wokół siebie niewielką grupę fanów, to możemy sami zacząć pisać do firm, które działają w branży zbliżonej do tematyki naszego konta na Instagramie. Może to wyglądać na akt desperacji czy zwrócenia na siebie uwagi ale tak wcale nie jest, a nam przyspieszy drogę do celu. Nasze konto nie będzie w tym momencie na tyle znane, a trzeba pamiętać o sile systemu poleceń pomiędzy firmami czy obserwowaniu przez reklamodawców konkurencyjnych firm. Jak już zgromadzimy pokaźną liczbę obserwujących, tak około pięciu czy sześciu tysięcy, to na pewno firmy same zaczną się do nas odzywać. I poprawi się również nasza pozycja negocjacyjna jeżeli chodzi o wynagrodzenie.

Niech na początku nie zmylą Cię stawki wynagrodzenia – albo jakieś groszowe pieniądze albo po prostu produkt, który masz zareklamować, polecić opisać czy cokolwiek innego reklamodawca sobie zażyczy. Jest to normalna praktyka. Druga opcja profesjonalnie nazywa się barterem i część branży influencerskiej uznaje, że psuje to rynek, natomiast druga część uznaje, że barter umożliwia mniej znanym osobom zaistnieć.

Za jaką aktywność otrzymamy wynagrodzenie?

Reklamodawcy za zlecone nam działania będą oferować wynagrodzenie, które będzie najczęściej uzależnione od ilości osób obserwujących nasz profil, komentujących dany wpis czy uzyskanych Instagram Likes. Ewentualnie – jeżeli zamieściliśmy link – to liczby przekierowań z tego linku. Ogólnie pisząc w dużym skrócie – wynagrodzenie będziemy otrzymywać najczęściej między innymi za: promowanie produktów za pomocą sieci afiliacyjnych i uzyskanych klientach (leadach), tworzenie i publikowanie postów sponsorowanych czy wykorzystywaniu naszego wizerunku przy wszelkich akcjach marketingowych jakiejś marki.

Jak można przeczytać powyżej – jest wiele metod jak zarabiać na Instagramie. Zależy od tego czy prowadzimy własny sklep, jesteśmy producentem lub wytwórcą jakiegoś wyrobu czy usługi, czy na koniec – chcemy po prostu dorobić albo uczynić z tego serwisu społecznościowego nasze podstawowe źródło zarobku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here