Wady i zalety kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie, które jest coraz bardziej rozpowszechnione w Polskich bankach. Już od dłuższego czasu cieszy się on dużą popularnością wśród kredytobiorców. Warto jednak wiedzieć, że tak jak każdy kredyt, także konsolidacja ma swoje zalety oraz wady. Zanim więc weźmiesz tego typu zobowiązanie, powinieneś zapoznać się ze specyfikacją tego kredytu. Czym jest kredyt konsolidacyjny i jakie są jego wady i zalety? Podpowiadamy.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Zanim poznasz zalety i wady kredytu konsolidacyjnego, powinieneś wiedzieć, na czym on właściwie polega. Jest to wyjątkowy rodzaj kredytu bankowego, który można przeznaczyć tylko na jeden cel – spłatę dotychczasowych zobowiązań. W taki sposób kilka różnych kredytów i pożyczek możesz zastąpić jednym, nowym kredytem, który będzie łatwiejszy do spłaty. W taki sposób zmniejszasz ilość posiadanych zadłużeń i odciążasz swój domowy budżet. Lista zobowiązań, które możesz połączyć za pomocą kredytu konsolidacyjnego, jest bardzo długa. W taki sposób możesz połączyć, chociażby kredyty gotówkowe, hipoteczne, odnawialne, zadłużenia na karcie kredytowej i pożyczki pozabankowe.

Musisz jednak pamiętać o tym, że nie każdy bank entuzjastycznie podchodzi do łączenia pożyczek pozabankowych. Konsolidacja tego typu zobowiązań razem z tymi bankowymi jest dość skomplikowana i nie jest dostępna w każdym banku. Aby znaleźć ofertę konsolidacji produktów bankowych i pozabankowych jednocześnie trzeba trochę poszukać odpowiedniej oferty.

Zalety konsolidacji

Konsolidacja długów ma wiele zalet, jednak największą z nich jest to, że oznacza ona niższą ratę, dzięki czemu dłużnik może odciążyć swój domowy budżet. Zmniejszenie liczby comiesięcznych zobowiązań znacznie ułatwia wychodzenie z trudnej sytuacji finansowej i daje szanse na nowe życie bez długów. O ile kredyt konsolidacyjny https://splatapozyczek.pl/kredyt-konsolidacyjny/ zostanie zaciągnięty na atrakcyjnych warunkach, to kredytobiorca może liczyć na niższą ratę niż ta, którą płacił do tej pory. W końcu, aby konsolidacja była opłacalna, musi oferować jedną niższą ratę w porównaniu do sumy kilku, z którymi zmagał się do tej pory dłużnik.

Obniżenie wysokości raty jest możliwe dzięki wydłużeniu okresu spłaty zobowiązania. Jak łatwo jest się więc domyślić, wiąże się to też z podwyższeniem kosztu całkowitego kredytu konsolidacyjnego. Jeśli jednak jedna niższa rata jest w stanie pomóc kredytobiorcy wyjść z trudnej sytuacji, to warto się na nią zdecydować  i poprawić swoją sytuację finansową.

Wady konsolidacji

Mimo że kredyt konsolidacyjny może wydawać się rozwiązaniem idealnym dla osób, które zmagają się ze spłatą kilku zobowiązań, to warto wiedzieć, że ma on również swoje wady. Jedną z nich może być fakt, że aby wziąć kredyt konsolidacyjny trzeba mieć dobrą zdolność kredytową. Bez niej wniosek o przyznanie pieniędzy może zostać odrzucony, a dłużnik będzie zmuszony szukać innych sposobów na poradzenie sobie z trudną sytuacją finansową.

Jak wiadomo bardzo często osoby, które mają kilka kredytów i pożyczek, nie mają za dobrej zdolności kredytowej, dlatego wzięcie kredytu konsolidacyjnego może być dla nich wręcz niemożliwe. Można więc powiedzieć, że jest to duża wada konsolidacji, ponieważ nie każda osoba, która jej potrzebuje, będzie mogła sobie na nią pozwolić. Dobra zdolność kredytowa jest jednak bardzo ważna dla banku, który nie może podejmować zbyt dużego ryzyka, udzielając komuś kredytu. Zdolność kredytowa na dobrym poziomie jest więc pewnego rodzaju zabezpieczeniem całej transakcji, jeśli jej nie ma bank, musi odmówić udzielenia kredytu lub ustanowić inne zabezpieczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here