Kredyty preferencyjne – na czym polegają?

0
952

Oczywistym jest, że lepiej jest wziąć kredyt na lepszych warunkach niż inni, jeśli jest to możliwe. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że być może przysługuje mu możliwość skorzystania z lepszej oferty jedynie z tytułu wykonywanego zawodu. Konkretnie chodzi tutaj o oferty kredytów preferencyjnych. W takim razie czym dokładnie są kredyty preferencyjne i kto może z nich skorzystać? Dlaczego banki decydują się ich udzielać?

Na czym polegają kredyty preferencyjne?

Kredyty preferencyjne, jak sama nazwa wskazuje, udzielane są na specjalnych, lepszych warunkach niż te, które dostępne są powszechnie. Może to oznaczać na przykład niższą prowizję lub marżę banku, a także mniejszą ilość formalności i uproszczony proces weryfikacji wniosku.

Wyjątkową formą kredytu preferencyjnego jest kredyt studencki – jego spłacanie rozpoczyna się dopiero kilka lat po zakończeniu studiów, a z uwagi na dofinansowywanie odsetek przez państwo jest to jeden z najtańszych dostępnych kredytów.

Poza kredytem studenckim można spotkać między innymi kredyty dla mundurowych (strażników miejskich, policjantów, żołnierzy), lekarzy, prawników, pracowników banków czy nauczycieli.

Więcej informacji na temat kredytu preferencyjnego dla nauczycieli znaleźć można tutaj: https://habza.com.pl/kredyt-dla-nauczycieli/. Warto zainteresować się tym tematem, ponieważ, zwłaszcza w przypadku kredytów na większe kwoty, oszczędność może być znaczna.

Dlaczego banki udzielają kredytów preferencyjnych?

Możemy się zastanawiać, dlaczego w ofertach banków znaleźć można kredyty preferencyjne. W końcu na przykład obniżając prowizję, bank obniża swój zarobek, a zmniejszając liczbę formalności, ryzykuje, że udzieli kredyt osobie mało wiarygodnej.

Jak już wiemy, kredyty preferencyjne udzielane są zazwyczaj osobom pracujących w zawodach zaufania społecznego, na przykład lekarzom czy prawnikom. Są to ludzie, którzy w większości przypadków mogą pochwalić się wysokimi i stabilnymi dochodami, a ponadto nie mogą sobie pozwolić na to, aby została zbrukana ich reputacja. Dlatego też sam zawód sprawia, że wydają się oni bankowi wiarygodni.

Zaoferowanie im lepszych warunków kredytu może być ważnym gestem dobrej woli ze strony banku, który sprawi, że dana osoba się do niego przekona i skorzysta także z innych produktów, na przykład otworzy w nim konto czy weźmie kolejny kredyt. Dlatego też ostatecznie udzielanie kredytów preferencyjnym na dłuższą metę może być dla banków korzystne. Zarówno finansowo, jak i wizerunkowo.

Jak uzyskać korzystny kredyt preferencyjny?

W uzyskaniu korzystnego kredytu preferencyjnego pomaga Habza Finanse – uznany pośrednik kredytowy z wieloletnim doświadczeniem. Korzystając z jego usług, nie tylko możemy mieć pewność, że weźmiemy kredyt na najlepszych możliwych warunkach, ale także otrzymamy wartościowe wsparcie w kwestii załatwienia wszystkich formalności i odpowiedzi na jakiekolwiek pytania.

Samodzielne przeglądanie poszczególnych ofert kredytów jest czasochłonne i może nie przynieść pożądanych efektów, zwłaszcza, jeśli posiadamy niewielką wiedzę na temat bankowości i finansów. Z kolei różnego rodzaju rankingi i porównywarki nie zawsze są wiarygodne. Wiele zależy od tego, kto je przegotowuje. Dlatego też najlepiej jest skorzystać z pomocy pośrednika, który możemy być pewni, że zawsze będzie działał w naszym najlepszym interesie.

Kredyty preferencyjne – podsumowanie

Niektórzy kredytobiorcy nawet nie zdają sobie z faktu, że istnieje coś takiego, jak kredyt preferencyjny, czyli na przykład kredyt dla nauczyciela. Zdecydowanie powinny poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie wszystkie osoby, które piastują stanowiska zaufania publicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here