W życiu każdego z nas mogą zdarzyć się sytuacje, w których będziemy potrzebowali wsparcia psychologicznego. Dzięki nowoczesnym technologiom staje się ono coraz bardziej dostępne. Korzystanie z porad psychologa online jest skuteczną alternatywą dla dla tradycyjnych konsultacji czy psychoterapii.
Kto może korzystać ze zdalnego wsparcia psychologicznego?
Zakres problemów, z jakimi możemy się zwrócić do psychologa pracującego online nie różni się zasadniczo od tych, które podejmowane są w trakcie wizyt stacjonarnych. Ich lista jest bardzo długa, zaliczamy do niej m.in. obniżony nastrój, lęki, depresja i stany depresyjne, wypalenie zawodowe, kryzys lub rozpad związku, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, uzależnienie lub współuzależnienie, syndrom DDA i wiele innych.
W jaki sposób odbywają się konsultacje psychologa online?
Konsultacje psychologiczne prowadzone poza gabinetem odbywać się mogą na kilka sposobów. Pierwszym, najstarszym, z którego psychologowie, psychoterapeuci i ich klienci korzystają najczęściej w wyjątkowych, awaryjnych sytuacjach, jest rozmowa przez telefon. Kolejna metoda związana jest już bezpośrednio z rozwojem internetu i dostępnością komunikatorów internetowych (Skype, Hangouts, Zoom itp.). Tego typu porady online cieszą się największą popularnością – w ich trakcie można się bowiem nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć.
Inną możliwością skorzystania z pomocy psychologa w formie online jest rozmowa na czacie, lub e-mail. Zdarza się, że z tej opcji korzystają osoby, które czują się niepewnie, chcą zachować anonimowość, albo takie, które lubią komunikację w formie pisemnej. Zarówno czat, jak i e-mail są jednak zdecydowanie rzadziej używane, niż komunikatory internetowe.
Zalety konsultacji psychologicznych online?
Coraz większa popularność konsultacji psychologicznych online sprawiła, że ze wsparcia w trudnych sytuacjach mogą korzystać również osoby mające utrudniony dostęp do psychologa:
- mieszkańcy małych miejscowości,
- osoby, które z powodu obowiązków (opieka nad dzieckiem, opieka nad osobą chorą) nie mogą na dłużej wyjść z domu, osoby nie mieszkające w Polsce, w chcące korzystać z porad w ojczystym języku itd.).
Oczywiście to nie jedyne zalety tego typu usług. Psycholog online może być atrakcyjną alternatywą dla osób mających problemy z samodzielnym poruszaniem się, czujących się nieswojo w obcym środowisku, chcących zachować dyskrecję itp.
Na koniec warto podkreślić, że istnieją wiarygodne badania, prowadzone przez renomowane ośrodki, potwierdzające, że korzystanie z pomocy psychologa drogą online może przynieść tak samo dobre efekty, jak wizyty w gabinecie.