Kto nie może skorzystać z upadłości konsumenckiej?
Kto nie może skorzystać z upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka to proces, który pozwala osobom fizycznym na uregulowanie swoich długów i rozpoczęcie od nowa finansowej sytuacji. Jednakże nie każdy może skorzystać z tej możliwości. Istnieją pewne ograniczenia dotyczące kwalifikowania się do upadłości konsumenckiej. W niniejszym artykule omówimy grupę osób, które nie mogą ubiegać się o ten rodzaj pomocy finansowej.

Przedsiębiorcy

Wiele osób ma trudności finansowe i zastanawia się, czy upadłość konsumencka jest dla nich odpowiednim rozwiązaniem. Jednakże istnieją pewne grupy ludzi, którzy nie kwalifikują się do skorzystania z tej formy ochrony przed wierzycielami.

Przedsiębiorcy to jedna z takich grup. Wszyscy ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą lub są właścicielami firmy, nie mogą ubiegać się o upadłość konsumencką jako osoby fizyczne. Oznacza to również tych przedsiębiorców indywidualnych (tzw. samozatrudnionych), których dochody pochodzą wyłącznie ze sprzedaży usług lub produktów.

Dlaczego jednak ta forma pomocy prawnej jest niedostępna dla biznesmenów? Otóż głównym powodem jest fakt posiadania przez nich majątku oraz udziału w interesach handlowych bądź inwestycjach kapitałowych – co stanowi ich źródła utrzymania oraz przyszły potencjał zarobkowy.

Ponieważ większość firm posiada dłuższy okres życia niż 5 lat (co wynika ze statystyk GUS) – wprowadzenie na rynek nowej oferty produktowej staje sie coraz bardziej kosztowne i wymaga nakładów pieniężnych na reklamę itp., a uzależnia od sytuacji rynkowej co może często być niemozliwe do przewidzenia. Stąd też w przypadku przedsiębiorców – upadłość konsumencka jest niedostępna, ponieważ ich sytuacja finansowa zależy od funkcjonowania firmy i jej kondycji.

Ponadto należy podkreślić, że dla osób prowadzących działalność gospodarczą istnieją inne formy ochrony prawnej niż upadłość konsumencka. Przede wszystkim chodzi tutaj o instytucję postępowania restrukturyzacyjnego oraz likwidacji majątku (uproszczonej lub standardowej). Są to jednak procesy bardziej skomplikowane i kosztowne – wymagające specjalistycznych porad prawnych oraz czasochłonnej procedury sądowej.

Postępowanie restrukturyzacyjne polega na negocjacjach między dłużnikiem a wierzycielami dotyczących umorzenia części zadłużenia bądź udzielenia przez nich kredytu/ pożyczki na spłatę reszty długów (w tym także przez wykupienie akcji lub obligacji emitowanych przez firmę).

Likwidacja natomiast ma miejsce wtedy, gdy firma nie może już kontynuować swojej działalności ze względów ekonomicznych bądź organizacyjno-prawnych. W takiej sytuacji dochodzi do sprzedania całego majątku przedsiężbiorstwa celem pokrycia jego zobowiązań czyli róznicy pomiędzy wartością majątku a kwotą zadłużenia.

W przypadku, gdy firma posiada więcej długu niż aktywów – wierzyciele zostają zaspokojeni tylko częściowo. W takiej sytuacji przedsiębiorca jest odpowiedzialny za spłatę pozostałe cześci zadłużenia swoimi prywatnymi funduszami czyli np. oszczędnościami bądź nieruchomościami (podobnie jak w przypadku upadłości konsumenckiej).

Mając na uwadze powyższe fakty – należy podkreślić, że wybór metody ochrony prawnej dla firmy musi być dokładnie przemyślany i skonsultowany z dobra prawnikiem specjalizującym się w tego typu sprawach. Na rynku działa wiele kancelarii oferujacych pomoc przedsiężbiorcom którzy znaleźli się w trudnych sytuacjach finansowych więc warto poszukać informacji oraz porady u ekspertów i oddać swój problem we właśnie ich ręce!

Wezwanie do działania: Osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby, które w ciągu ostatnich 10 lat korzystały już z upadłości konsumenckiej nie mogą skorzystać z tego rozwiązania. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie https://vivetargi.pl/.

Link tagu HTML :
https://vivetargi.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here