Kto płaci największe dywidendy?
Kto płaci największe dywidendy?

Kto płaci największe dywidendy? – To pytanie często zadawane przez inwestorów poszukujących stabilnych i dochodowych akcji. Dywidenda to wypłata zysków spółki na rzecz jej udziałowców, a wysokość tego wynagrodzenia jest jednym z czynników wpływających na atrakcyjność danej inwestycji. W niniejszym artykule przeanalizujemy, które firmy oferują najwyższe stopy dywidend oraz jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy.

Najwięksi płatnicy dywidend w 2020 roku

W 2020 roku wiele firm zdecydowało się na wypłatę dywidend dla swoich akcjonariuszy, mimo trudnych warunków gospodarczych wywołanych pandemią COVID-19. Oto lista największych płatników dywidend w tym roku.

Pierwsze miejsce zajmuje firma Microsoft, która zapowiedziała wypłacenie aż 16,4 miliarda dolarów jako dywidendy. To wzrost o około 10% w porównaniu do ubiegłego roku i wynika to z dobrych wyników finansowych firmy oraz stabilnej pozycji na rynku IT.

Drugie miejsce należy do Alphabet Inc., właściciela wyszukiwarki Google. Firma ta ogłosiła plany wprowadzenia programu skupu własnych akcji za kwotę ponad 50 miliardów dolarów oraz przekazanie części dochodu jako regularne płatności dla inwestorów.

Trzecią pozycję zajmuje Apple Inc., który już od kilku lat jest jednym z liderow jeśli chodzi o wartość kapitalizacji rynkowej i wpływy ze sprzedaży urządzeń elektronicznych takich jak iPhone czy iPad. Warto podkreślić jednak że pomimo sporej ilości wolnego gotowego pieniężnego (Apple posiada obecnie ponad $193bn), firma nie przeznacza ich całkowicie na dywidendi – tylko niewielki procent udostepnia co rok inwestorom czym rekompensuje ich założenia.

Czwarte miejsce zajmuje Berkshire Hathaway, spółka inwestycyjna należąca do miliardera Warrena Buffetta. W 2020 roku firma ta ogłosiła wypłatę dywidendy o wartości ponad 2,4 miliarda dolarów dla swoich akcjonariuszy.

Piątą pozycję na liście największych płatników dywidend w tym roku zajmuje JPMorgan Chase & Co., amerykański bank z siedzibą w Nowym Jorku. Firma ta zapowiedziała program skupu własnych akcji oraz regularne płatności dla swoich inwestorów o wartości przekraczającej 12 miliardów dolarów.

Warto podkreślić że oprócz wyżej wymienionych firm wiele przedsiębiorstw decydowało się na zmniejszenie lub całkowite zawieszenie planowanej wcześniej dywidendi ze względow finansowych wynikajacych z pandemii COVID-19 i niepewnej sytuacji ekonomicznej jaka panuje obecnie na rynku globalnym.

Podsumowując – choć rok 2020 był trudny dla wielu branż gospodarczych to jednak niektóre firmy radziły sobie znakomicie dzięki czemu mogliśmy po raz kolejny świadczyć jak ważną rolę odgrywają one jako źródlo stabilizacji nawet we czasach krytycznych. Najwięksi płacicie dywidend w 2020 roku to przede wszystkim giganci z branży IT oraz bankowej, którzy cieszą się stabilną pozycją na rynku i zaufaniem inwestorów.

Wezwanie do działania: Zapoznaj się z rankingiem firm wypłacających największe dywidendy na stronie https://www.innowacjaiwiedza.pl/ i wybierz swoją inwestycję!

Link tagu HTML :
https://www.innowacjaiwiedza.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here