Praca jako księgowa

Zapewne wielokrotnie słyszeliśmy, jak opłacalna jest praca księgowej. Rzeczywiście, na ogół zarobki na stanowisku księgowej są dość wysokie, jednak to cena za odpowiedzialne zadania powierzone osobie na tym stanowisku. Powiedzmy to sobie wprost: nie każdy może zostać księgową. To zajęcie odpowiednie dla konkretnego typu osób, posiadających odpowiedni zestaw cech, wpasowujących się w typ wykonywanej pracy. Nim jednak dojdziemy do tego, czym powinna się charakteryzować księgowa, zastanówmy się, kim tak w ogóle jest i na czym polega praca jako księgowa?

Najczęściej powierzonymi księgowej zadaniami są organizowanie i analizowanie informacji o rachunkach osób fizycznych, prawnych bądź też instytucji, a także prowadzenie ewidencji pasywów, aktywów czy rachunków kapitałowych. Już samo wprowadzenie i opis podstawowych zajęć księgowej wskazują na to, iż do czynienia mamy z zajęciem, które wymaga sporej ilości wiedzy, znajomości przepisów prawa czy umiejętności skoncentrowania się na jednym wykonywanym zadaniu. To jednak dopiero początek, bo praca księgowa to naprawdę złożone zadanie, któremu podołać mogą jedynie najlepsi.

Obowiązki na stanowisku księgowym

Gdyby przyszło nam określić znacznie bardziej szczegółowo, czym zajmuje się w swojej pracy księgowa na co dzień, to lista byłaby bardzo długa. Skupmy się zatem na najpopularniejszych zadaniach leżących w kompetencjach księgowej. Otóż księgowa, zatrudniona przez konkretną firmę lub klienta prywatnego, zajmować musi się przede wszystkim świadczeniem usług podatkowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami, czyli np. sporządzaniem deklaracji podatkowych. Do innych jej zadań należą, m.in. prowadzenie księgi rachunkowej; zarządzanie listami płac; kontrola przychodów i wydatków; korygowanie niespójności finansowych poprzez zbieranie i analizowanie informacji o rachunku; prezentacja raportów, budżetu i sprawozdań finansowych; utrzymanie bezpieczeństwa firmy bądź biznesu klienta poprzez prowadzenie kontroli wewnętrznych; analizowanie planów biznesowych; zapewnianie zgodności dokumentacji finansowej z aktualnie panującymi przepisami prawa oraz innymi regulacjami.

To codzienna lista zadań księgowej. Warto również podkreślić, iż jej praca to zajęcie wyjątkowo poufne, bowiem informacje finansowe to z natury informacje poufne dla większości przedsiębiorstw, ale również i osób prywatnych.

Praca księgowej nadal wydaje się części z nas pracą marzeń? Jeśli tak, musimy skończyć studia na kierunku ekonomii, administracji, prawa, rachunkowości, finansów czy bankowości. Nie są to studia dla każdego, podobnie jak i sama praca, o czym należy pamiętać. Zestaw cech niezbędnych przy wykonywaniu tej pracy to bezsprzecznie uczciwość, rzetelność oraz bezstronność. Ogromne znaczenie mają również wcześniej wspomniane już poufność i odpowiedzialność.

Jakie inne cechy pożądane są przez pracodawców poszukujących księgowej?

Z pewnością niezależność, wybitne zdolności matematyczne, analityczny umysł, który potrafi przewidzieć dalekosiężne konsekwencje podejmowanych decyzji finansowych, samodyscyplina, a także umiejętność pracy zespołowej. Owszem, praca księgowej to zazwyczaj praca w samotności, pośród stosów papierów, dokumentów, analiz i biznesplanów, jednak od czasu do czasu może zdarzyć się tak, iż konieczna będzie współpraca z większą ilością osób. Księgowa musi więc być osobą kontaktową i dobrze dogadującą się ze swoimi współpracownikami. Do tego musi też posiadać umiejętność jasnego wyrażania swojej opinii i stawiania na swoim, jeżeli wymaga tego dobro firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here