Praca jako UX designer

Wraz z rozwojem technologicznym na rynku pojawiają się nowe profesje, na które wzrasta zapotrzebowanie. Jednym z takich zawodów jest praca w charakterze projektanta od doświadczeń użytkownika, czyli UX designera. Jakie są niezbędne informacje, które pomogą w podjęciu pracy jako UX designer?

Kim jest UX designer?

Sam skrót UX pochodzi od angielskiego User Experience, co w polskim tłumaczeniu oznacza doświadczenia użytkownika. Czym zajmuje się UX designer? Grafik pracujący w tym zawodzie poszukuje jak najlepszych rozwiązań wizualnych pod kątem komfortu odbiorcy. Jego zadaniem jest maksymalne uproszczenie i umilenie doświadczeń związanych z korzystaniem ze stron internetowych, aplikacji, oprogramowania czy też urządzeń elektronicznych.

Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ grafik musi wykazać się nie tylko znajomością kolorystyki marki, trendami marketingowymi, ale przede wszystkim odpowiadać na potrzeby użytkownika. Sama strategia UX w większości opiera się na zapotrzebowaniach i preferencjach potencjalnych klientów. Tylko spełniając oczekiwania grupy docelowej, UX designer może dotrzeć do właściwego grona odbiorców, a tym samym zwiększyć sprzedaż firmy.

Gdzie pracuje UX designer?

Z badań przeprowadzonych wśród specjalistów UX w Polsce z 2015 roku wynika, że stanowiska UX designerów są najczęściej oferowane w firmach informatycznych czy też tzw. software house’ach, ale także w interaktywnych agencjach e-commerce. Specyfika przedsiębiorstw, w jakich jest potrzebny UX designer, może być bardzo zróżnicowana. Obecnie można znaleźć wiele ofert pracy przy projektowaniu stron i aplikacji dla firm farmaceutycznych, spożywczych, energetycznych i wielu innych. Niezwykle ciężko jest sprostać oczekiwaniom każdego klienta wymienionych branż. Dlatego każdy grafik pracujący w tym zawodzie musi wykazać się wszechstronnością podczas dostosowywania projektu do potrzeb osoby odwiedzającej daną aplikację czy stronę internetową.

Jak zacząć pracę jako UX designer?

Osoba, która chce podjąć się pracy w charakterze grafika od projektowania doświadczeń, wbrew pozorom nie musi kończyć szkoły wyższej. Jedyne czego potrzebuje początkujący grafik to, kreatywność i chęci do uzyskania potrzebnej wiedzy na temat korzystania z programów graficznych. Na początek ważne jest zdobycie konkretnych umiejętności związanych z pracą UX designera.

W obecnych czasach istnieje wiele stron internetowych, na jakich można znaleźć liczne kursy związane z tematyką i wiedzą praktyczną na temat User Experience. Szkolenia są dostępne w różnych formach, takich jak podcasty, wideo i prezentacje, ale również tradycyjne poradniki z wiedzą teoretyczną. Gdy już osoba zainteresowana tematyką UX design będzie miała niezbędne umiejętności do podjęcia pracy w tej dziedzinie, może śmiało zająć się poszukiwaniem interesujących ofert stażu czy praktyk.

Zrobi to za pośrednictwem stron internetowych dedykowanym ofertom branżowym. Bardzo często oferują one również darmowy szablon do CV, jaki warto wykorzystać. Dodatkowo strony, na których znajdują się wyszukiwarki dla osób aktywnie szukających pracy, mogą przefiltrować setki ogłoszeń, dopasowując je między innymi do poszukiwanej formy umowy, wynagrodzenia czy też języka pracy.

Ile zarabia UX designer?

Osoba bez wykształcenia, która chce podjąć naukę samodzielnie, nie może liczyć na duże pieniądze. Pracodawcy, zatrudniając osobę, która wykazuje chęci do nauczenia się tego zawodu, inwestują swój czas, a więc i pieniądze. Jednak po pewnym czasie, gdy już młody grafik przyswoi wiedzę na praktykach czy stażu, będzie mógł upomnieć się o należną stawkę i zmianę warunków umowy. W większości korporacji, w jakich zawód UX designera jest niezbędny, istnieje jasna ścieżka kariery dla osób wykonujących ten zawód. Określany jest on kolejno etapami o nazwach junior, mid oraz senior. W zależności od stażu pracy, doświadczenia i umiejętności początkujący UX designer może zarobić do 4000 złotych netto, a wraz z poszerzaniem swojej wiedzy z czasem kwota ta może poszybować nawet do 12 000 złotych netto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here