Zatyczki do uszu, stopery, wkładki przeciwhałasowe – wszystkie te nazwy określają akcesoria, które pozwolą ograniczyć hałas napływający do uszu. Stanowią ciekawą alternatywę dla nauszników, ale czy są równie skuteczne?
Będą na pewno mniejsze oraz lżejsze, a to już duża zaleta. Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem zatyczek do uszu? Dowiesz się z artykułu w którym podpowiada sklep Akcesoria.cnc.info.pl oferujący artykuły BHP.
Z jakich materiałów wykonuje się zatyczki do uszu?
Materiały, z jakich wykonuje się zatyczki do uszu odróżnia przede wszystkim plastyczność, wygoda, efektywność tłumienia hałasu, a także stopień dopasowanie do kanału usznego. Warto pamiętać, że nie w każdym przypadku najlepsze będą najbardziej tłumiące zatyczki do uszu. Czym jednak różnią się od siebie poszczególne warianty?
Pierwsza propozycja to woskowe zatyczki do uszu, które stanowią połączenie włókien celulozowych oraz wiskozowych wysyconych woskami naturalnymi. Zatyczki te rozgrzewa się pod wpływem ciepła dłoni, dzięki czemu stają się one bardzo plastyczne. Wystarczy je uformować i dopasować do kształtu kanału usznego. Można ich użyć kilkakrotnie – do momentu, kiedy będzie dało się je formować. Są one najczęściej stosowane przez osoby, które mają problemy z zasypianiem czy skupieniem. Ich cena jest bardzo niska – kosztują ok. 2-5 zł.
Druga kategoria to gumowe zatyczki do uszu. Są one stosunkowo twarde, przez co nie da się ich dopasować do kształtu kanałów usznych. Jest to uważane za ich największą wadę. Nie są też wygodne i szybko powodują dyskomfort. Dodatkowo mogą samoistnie wypychać się z uszu. Jeśli jednak dobrze się je założy, zapewniają skuteczne tłumienie hałasów. Należy jednak pamiętać, że nie poleca się stosowania ich przez dłuższy czas. Za duży plus gumowych zatyczek do uszu uważa się zaś łatwość czyszczenia i możliwość wielokrotnego stosowania. Kosztują ok. 20-50 zł.
Kolejnym rodzajem są silikonowe zatyczki do uszu, które zapewniają znacznie wyższy komfort niż zatyczki gumowe. W porównaniu z gumą, silikon dużo lepiej dopasowuje się do kanału usznego. Co więcej, silikonowe zatyczki do uszu mają delikatnie lepką powierzchnię, dlatego nie powinny się z nich wysuwać. Czyszczenie tego rodzaju zatyczek jest jednak bardzo trudne, a po pewnym czasie wręcz nie da się ich skutecznie umyć. Mimo wszystko są bardzo skuteczne nawet przy dużym hałasie.
Jeśli chodzi o piankowe zatyczki do uszu, to są one bardzo łatwe w formowaniu, ale szybko wracają do pierwotnego kształtu. Stąd też mogą niezbyt dobrze trzymać się w kanałach usznych. Oprócz tego niezbyt skutecznie tłumią hałasy, dlatego mają zastosowanie podobne do zatyczek woskowych. Ich zaletą jest jednak niska cena, gdyż kosztują zaledwie kilkadziesiąt groszy.
Ostatnią kategorią są plastyczne zatyczki do uszu, które produkuje się z materiału termoplastycznego, który szczelnie wypełnia kanał uszny, dlatego znakomicie tłumi hałas. Także nie są łatwe w czyszczeniu, ale zdecydowanie da się doprowadzić je do porządku i korzystać z nich wielokrotnie. Mogą jednak powodować dyskomfort u niektórych osób, gdyż napierają na ściany kanału usznego. Kosztują maksymalnie kilkanaście złotych.
Zatyczki do uszu – najważniejsze informacje
Jeśli obawiasz się trudności związanych z wyjmowaniem zatyczek z uszu, wybierz takie, które posiadają sznurki ułatwiające wyjmowanie. Będzie to dobrym wyborem szczególnie wtedy, gdy zatyczki umieszcza się głęboko w kanałach usznych.
Kupując zatyczki pamiętaj o tym, że nie są one najlepsze do redukowania niskich częstotliwości dźwięków. Są one bowiem odbierane na różne sposoby, także przez drgania kanału usznego, a na ich stłumienie nie ma skutecznego rozwiązania.
Istnieją zatyczki do uszu, które mocuje się na opaskach lub taśmach podobnych do tych słuchawkowych. To dobry wybór dla osób, które chcą mieć pewność, że nie zgubią swoich zatyczek, gdy te przypadkowo wysuną się z uszu.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy zatyczki do uszu są bezpieczne. Oczywiście, ochronniki są bezpieczne, gdy są odpowiednio używane. Pamiętaj jednak, że brak wentylacji kanałów usznych przez długi czas może prowadzić do problemów laryngologicznych. Ogranicz zatem czas noszenia ochronników do minimum.
Wybierając słuchawki koniecznie zwróć uwagę na to, czy spełniają one wymagania normy PN-EN 352-2. Tylko one mogą być używane w formie ochronniki słuchu u pracowników narażonych na zwiększone natężenie hałasu.