Patrząc z boku aranżacja wnętrz wygląda jak wymarzony zawód: dużo swobody dla kreatywności, wysokie zarobki, możliwość zaistnienia w swojej branży i swobodnej pracy, nie przestrzegając biurowej rutyny. Ale po pierwszym zaznajomieniu się z zawodem początkujący często tracą cały entuzjazm i kładą kres swoim marzeniom. Magda Knappe projektantka wnętrz z pracowni MKdezere opowiada, jak zostać projektantem wnętrz i zostać wolnym strzelcem.
Od pomiarów po tapetę
A dokładniej, od oceny stanu pomieszczenia po zawieszenie zasłon – to szereg zadań, które architekt wnętrz nieustannie rozwiązuje.
Specjaliści w tej dziedzinie są gotowi pomóc klientowi i uwolnić go od wszelkich trudności związanych z remontem i wykończeniem wnętrz. Projektant nie tylko opracowuje koncepcję przyszłego domu, ale także kontroluje prace na wszystkich etapach.
Jeśli zdecydujesz się zmienić zawód i zostać projektantem wnętrz, przygotuj się na to, że będziesz musiał nauczyć się robić kosztorysy, wykonywać dokumentację techniczną, komunikować się z dostawcami i wykonawcami. Nie wystarczy wymyślić ciekawych rozwiązań projektowych – każde z nich trzeba doprowadzić do końca, do konkretnego, wymiernego efektu, trzymając się założonego budżetu i zaspokajając potrzeby klienta, a nie tylko własne ambicje twórcze.
Czego potrzebuje projektant wnętrz
Ciągły rozwój
Najbardziej oczywista kwestia, ale ważne jest, aby o tym pamiętać. Bądź gotowy na naukę i pracę przez całe życie, rozwijanie umiejętności „obserwacji”, stosowanie w praktyce technik, które widziałeś oraz unikanie złego smaku. Dobrym źródłem poszerzania wiedzy mogą np. być np. blogi wnętrzarskie.
Dostosowanie projektu do klienta
Klient zatrudniając projektanta polega na jego kompetencjach, ale zwraca się do niego z własnymi potrzebami, o których należy pamiętać. Może chcesz stworzyć efektowną szklaną kuchnię high-tech, ale czy będzie pasować do Twojego klienta?
WAŻNE: Sukces architekta wnętrz opiera się na sukcesie jego projektów i zadowolonych klientach. Rujnując swoją reputację na początku kariery, ryzykujesz utratę zamówień na kilka lat.
Programy komputerowe
Do pracy potrzebne będą programy do tworzenia rysunków i wizualizacji: ArchiCAD , AutoCAD , 3Ds Max , SketchUp, Adobe Photoshop czy innych. Każdy z tych programów jest złożonym i wielofunkcyjnym narzędziem, którego opanowanie wymaga czasu i wysiłku.
Zdolności do porozumiewania się
Są ważne zarówno podczas negocjacji z klientem, jak i podczas współpracy z dostawcami i kontrahentami. Ważne jest, aby móc słyszeć ludzi, wchodzić z nimi w interakcje i iść na kompromisy. Praca projektanta wnętrz to kiepski wybór dla mizantropów.
Zdolności artystyczne
Co dziwne, nie musisz umieć malować, aby zostać projektantem wnętrz. Oczywiście, umiejętność szybkiego szkicowania przybliżonej koncepcji dla klienta jest użyteczną umiejętnością. Ale to nie jest kluczowe – graficzne ucieleśnienie Twoich pomysłów zostanie zrealizowane za pomocą odpowiednich programów. A jeśli później poczujesz potrzebę nauczenia się rysowania, szkicowanie lub szybkie kursy rysowania zawsze Ci pomogą.
O wiele ważniejsze jest zrozumienie palety kolorów i kombinacji kolorów.
Sposoby nauczenia się projektowania wnętrz
Dokładnie zapoznałeś się z zadaniami jakie musi wykonywać projektant wnętrz, ustaliłeś, jakie masz umiejętności i czego po prostu musisz się nauczyć? Następnym krokiem jest wybranie ścieżki nauczania. Jest ich kilka, każda ma zarówno zalety, jak i wady.
Oglądaj także strony projektantów wnętrz aby wyrabiać w sobie poczucie estetyki i szukać pomysłów.
Na swój własny sposób
To jeden z najbardziej zawodnych, trudnych, ale uzależniających sposobów. Po upewnieniu się, że rozumiesz, na czym polega praca projektanta wnętrz, po prostu to rób … i zacznij wykonywać projekty wnętrz. Na początkowym etapie ważne jest, abyś zbudował portfolio, dlatego powinieneś być przygotowany na bezpłatne zamówienia, dzwonienie do potencjalnych klientów (znajomych, rodziny) i żywą autoprezentację.
Szukaj małych projektów, których właściciele są skłonni zaryzykować i zatrudnić pasjonata-samouka. Nie zaniedbuj możliwości konsultacji z profesjonalistami, oglądania programów telewizyjnych o designie, czytania autorskich blogów.
Ważne: pamiętaj, aby fotografować swoją pracę na każdym etapie – później te zdjęcia staną się podstawą Twojego portfolio.
Plusy:
- ćwiczysz od pierwszych dni;
- pełna swoboda w wyborze zleceń;
- odpowiedzialność za wszystkie etapy projektu;
- bardzo szybka nauka poprzez rozwiązywanie codziennych problemów i zadań.
Wady:
- żmudne poszukiwanie klientów;
- bardzo niskie wynagrodzenie;
- brak mentora, który potrafi wesprzeć i docenić pracę.
Dla kogo jest odpowiedni: dla tych, którzy nie są pewni, że chcą zmienić zawód, ale są gotowi zaryzykować i spróbować, a także mają dużo wolnego czasu. Dodatkowo, aby przejść tę drogę, musisz mieć przynajmniej małą poduszkę finansową, która będzie Cię wspierać, dopóki praca nie zacznie generować dochodu.
Nie zapomnij dokształcać się z artykułów takich jak ten projekt salonu.
Praktyki
Prosisz doświadczonego projektanta, aby przyjął Cię jako praktykanta lub asystenta.
Oczywiście nie jest pewne, że Twój ulubiony projektant zabierze Cię i nauczy wszystkiego, ale warto spróbować. Pracując codziennie nad projektami z profesjonalistą w swojej dziedzinie, stopniowo będziesz w stanie zanurzyć się we wszystkich subtelnościach pracy.
Plusy:
- uczenie się na prawdziwych projektach;
- ciągły kontakt z mentorem;
- ciekawe projekty.
Wady:
- bardzo trudno znaleźć projektanta, który zgodzi się na praktyki;
- bardzo niskie wynagrodzenie (lub jego brak);
- trzeba wykonywać rutynową, nudną pracę;
- brak własnych projektów, które można dołączyć do portfolio.
Dla kogo jest odpowiedni: dla tych, którzy chcą spojrzeć na zawód od wewnątrz i nie boją się ciężkiej i żmudnej pracy. Staż będzie czasochłonny i wymagający, więc dobrze będzie, jeśli w swojej głównej pracy przełączysz się na zmienny harmonogram.
Dodatkowa edukacja
Jeśli nie masz pewności, że poradzisz sobie z samokształceniem, wybierz dłuższą, ale dużo pewniejszą ścieżkę – dodatkowe wykształcenie w postaci kursów lub studia.
W pierwszym przypadku będziesz musiał uczyć się w zależności od wybranego kursu od kilku miesięcy do 2 lat. Program obejmie tylko te przedmioty, które mają na celu rozwój zawodowy.
Plusy:
- specjalistyczne szkolenie, dyplom;
- w portfolio znajdą się projekty, które wykonałeś w szkole;
- zawsze będzie możliwość konsultacji z praktykującymi nauczycielami.
Wady:
- szkolenie nie będzie darmowe;
- będziesz musiał uczyć się, zaliczać i studiować projekty.
Wykształcenie wyższe – W takim przypadku otrzymasz pełnoprawne wykształcenie wyższe. Zajmie to cztery lata, ale po szkoleniu nie będziesz samoukiem, ale specjalistą z dyplomem.
Plusy:
- dyplom szkoły;
- znajomość nie tylko praktycznej strony zagadnienia, ale także historii sztuki i architektury, języka obcego i dziedzin pokrewnych;
- obecność dużego portfolio.
Wady:
- wykształcenie wyższe będzie płatne;
- w ciągu czterech lat studiów możesz zmienić swoje plany i porzucić pomysł zostania projektantem wnętrz;
- będziesz musiał uczyć się nie tylko przedmiotów specjalistycznych, ale także pokrewnych, a także zdawać z nich testy i egzaminy.
Dla kogo odpowiednia jest ta droga: wykształcenie dodatkowe lub wyższe to dobry wybór dla tych, którzy nie wątpią w swój wybór i są gotowi poświęcić energię, czas i pieniądze na opanowanie zawodu.
Pierwsze zlecenia
Opanowałeś odpowiednie umiejętności i jesteś gotowy, aby rozpocząć pracę? Jeszcze kilka wskazówek, jak przejść na pracę zdalną i otrzymywać zamówienia.
- Utwórz portfolio . Potencjalni klienci nie będą oceniać Twojego dyplomu ani listy programów, które posiadasz – będą patrzeć na wyniki i podejmować decyzje na podstawie tego, czy podobają im się Twoje wcześniejsze projekty.
- Nie koncentruj się na jednym źródle pozyskiwania klientów. Szukaj klientów w różnych miejscach. Twoim zadaniem jest poszerzenie bazy projektów, więc nie ograniczaj się.
- Oferuj indywidualne rozwiązania. Bądź przygotowany na współpracę z klientami ale nie według dobrze zdefiniowanego szablonu, ale na tworzenie kreatywnych koncepcji za każdym razem innych. Będzie to korzystne zarówno dla klienta, jak i dla Ciebie. Pamiętaj: bardziej zróżnicowane projekty – lepsze portfolio!
- Ucz się. Dodatkowe kursy, literatura fachowa, specjalistyczne blogi to Twoje etapy rozwoju. Uzupełnij swoją wiedzę, zwiększ swoją wartość na rynku.
- Nie bierz pierwszego zamówienia, które napotkasz. Poszukując pracy w internecie, przygotuj się na spotkanie z oszustami. Uważaj, aby podpisać umowę i unikać wątpliwych ofert. Lepiej odmówić, niż źle wypaść.
Projektowanie wnętrz to ekscytujący zawód, który możesz opanować samodzielnie. Nie bój się rozwijać i dążyć do wymarzonej pracy.
Zobacz także: https://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/aranzacja-wnetrz/286651,nowoczesne-i-funkcjonalne-mieszkanie