Czy ekspres do kawy można wrzucić w koszty?
Czy ekspres do kawy można wrzucić w koszty?

Tak, ekspres do kawy może być uznany za koszt firmy i można go wrzucić w koszty. Jest to narzędzie używane do przygotowywania napojów dla klientów lub pracowników, co stanowi niezbędną część działalności biznesowej. Jednakże, należy pamiętać o odpowiednim rozliczeniu podatkowym oraz dokładnym zapisaniu zakupu ekspresu jako wydatku firmowego.

Czy ekspres do kawy można wrzucić w koszty?

Czy ekspres do kawy można wrzucić w koszty? To pytanie, które zadaje sobie wielu przedsiębiorców. W końcu kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie i wiele firm oferuje ją swoim pracownikom oraz klientom.

Przed odpowiedzią na to pytanie warto jednak przyjrzeć się bliżej temu, co oznacza pojęcie „koszt”. Kosztem jest wydatek poniesiony przez przedsiębiorstwo w celu osiągnięcia określonego celu biznesowego. Oczywiście nie każdy wydatek może być uznany za koszt podatkowy – tylko te, które są związane bezpośrednio lub pośrednio z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W przypadku zakupienia ekspresu do kawy dla firmy istnieją trzy możliwe rozwiązania: kupno go prywatnie i przynoszenie ze sobą do pracy; wynajem od firmy specjalizującej się w dostawie sprzętu biurowego; czy też zakupienie urządzenia jako element składowy (np. mebla) używanego przez firmę.

Jeśli decyzja pada na pierwszą opcję – czyli nabycie sprzętu prywatnie – niestety nie ma szansy uznać takiego wydatku za koszt podatkowy. Jest on bowiem ściśle osobisty i służy raczej potrzebom pracownika niż całej organizacji.

Drugie rozwiązanie polega już na tym samym co powyżej, ale tym razem wynajmujemy ekspres od zewnętrznego dostawcy. W przypadku takiego rozwiązania mamy już szansę uznać koszt za podatkowy – jednak tylko wtedy, gdy faktura zostanie wystawiona na firmę.

Ostatnia możliwość to zakupienie sprzętu jako elementu wyposażenia biurowego. Wtedy nie ma problemów z uznaniem tego wydatku za koszt podatkowy, o ile spełni on wymogi określone przez przepisy prawa (takie jak np. wartość środków trwałych).

Warto tutaj dodać jeszcze jedną ważną kwestię dotyczącą ewentualnego wrzucenia ekspresu do kawy w koszty – czyli limitowanie odpisów amortyzacyjnych dla samochodów osobowych i motocykli oraz innych drogich przedmiotów użytkowych.

Zgodnie bowiem z aktualnymi regulacjami prawymi polskiego systemu fiskalnego udzielają one pełnej swobody co do wysokości odpisu amortyzacyjnego wszystkim środkom trwałym nabywanym po 31 grudnia 2013 r., a ich wartość początkowa jest mniejsza niż równowartość pięciokrotnej kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto obowiązującego na dzień nabycia danego składnika majątkowego lub jego części (czyli dzisiaj będzie to około 25 tysięcy złotych). Dla pozostałych urządzeń limit odpisów amortyzacyjnych wynosi 20 tysięcy złotych.

Wniosek jest taki, że ekspres do kawy można wrzucić w koszty podatkowe tylko i wyłącznie wtedy, gdy zostanie on zakupiony jako element składowy używanego przez firmę mebla lub sprzętu biurowego. W przypadku prywatnego nabywania takiego urządzenia czy też jego wynajmu zewnętrznemu niestety nie ma możliwości uzyskania zwrotu poniesionej na ten cel kwoty przy rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych.

Wezwanie do działania:
Prosimy o skonsultowanie się z księgowym lub doradcą podatkowym w celu uzyskania informacji na temat możliwości uwzględnienia zakupu ekspresu do kawy w kosztach firmy.

Link tag HTML: Rebelia Kultury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here