Gdzie szukać pracy w internecie

Szukanie pracy to niełatwe zadanie, które wiąże się z wykonywaniem setek telefonów i wysyłaniem wielu e-maili do różnych pracodawców. Internet to miejsce które jest najczęściej wykorzystywane do poszukiwania atrakcyjnych ogłoszeń — i jest to kierunek bardzo pomocny. Obecnie w sieci wszystkie największe firmy prowadzą rekrutacje, to miejsce gdzie mamy dostęp do wielu portali ogłoszeniowych a spora część pracodawców uruchamia specjalne skrzynki, gdzie przyjmuję oferty współpracy i Cv. Jak zatem szukać pracy w sieci? Na co uważać szukając pracy w internecie? Jakie opcje mamy do wyboru? Poniżej prezentujemy wszystkie opcje warte uwagi przy poszukiwaniu pracy w internecie.

Portale ogłoszeniowe — Olx, Indeed, Gumtree itp.

Pierwszym i zdecydowanie najpopularniejszym miejscem na poszukiwanie pracy w sieci są portale ogłoszeniowe. W internecie jest ich kilkanaście — kilkadziesiąt największych oraz sporo małych, lokalnych czy branżowych portali. Takie serwisy działają w bardzo prosty sposób. Pracodawcy zamieszczają na nich ogłoszenia i oczekują na odpowiedź. W danym ogłoszeniu najczęściej możemy wysłać pracodawcy swoje Cv czy krótką wiadomość lub pozyskać adres e-mail oraz telefon, aby skontaktować się z pracodawcą poza portalem. Serwisy ogłoszeniowe są darmowe. Na niektórych z nich trzeba się zarejestrować, aby móc z nich korzystać – ale utworzenie konta jest bardzo proste i szybkie. W takich miejscach znajdziemy najwięcej ogłoszeń, gdyż są one popularne zarówno wśród osób poszukujących pracy, jak i pracodawców. Ogłoszenia są też posegregowane według lokalizacji, branży, wysokości zarobków czy tupu umowy.

Witryny marek i firm — KFC, Rainbow itp.

Kolejnym miejscem, gdzie możemy szukać pracy w sieci, są strony www konkretnych pracodawców. Wielu z nich prowadzi własne bazy kandydatów, a na swojej stronie umieszcza specjalną osoba zakładkę dla osób szukających pracy. Sytuacja ta jest widoczna u największych firm na rynku, które potrzebują dużych ilości pracowników. Dobrym przykładem są takie strony i marki jak KFC, McDonalds, Burger King, Rainbow czy LOT. Na stronach konkretnych firm przeważnie otrzymamy spis wolnych aktualnie stanowisk oraz możliwość dodania swojego CV, jeśli nie ma stanowiska, które nam odpowiada. Zdecydowanie warto pozostawić swoje dane nawet w takiej sytuacji, gdyż spis wolnych stanowisk zmienia się bardzo szybko lub nie jest często aktualizowany. Jeśli więc szukamy pracy w konkretnej branży i jeśliśmy zainteresowani pracą w konkretnych markach warto odwiedzić ich strony internetowe oraz pozostawić do siebie kontakt wraz z cv. Firmy takie przeszukują swoją bazę kandydatów, jeśli potrzebują pracownia w pierwszej kolejności przed umieszczeniem ogłoszenia, dlatego warto dać się zapisać w takim miejscu jako kandydat i oczekiwać na kontakt ze strony marki.

Portale społecznościowe — Facebook, LinkedIn itp.

Kolejnym bardzo popularnym sposobem szukania pracy w sieci są portale społecznościowe. Wiele osób nie docenia ich przydatności, gdyż sądzi, że na portalach towarzyskich np. na Facebooku nie można szukać pracy. Jest to spory błąd. Na Facebooku istnieje wiele grup poświęconych pracy w danej branży lub w danym mieście. Bez problemu rozmawiając ze znajomymi w wolnym czasie i relaksując się na portalu społecznościowym, można odwiedzić takie grupy oraz przeszukać aktualne ogłoszenia. Szybki kontakt, wiele ogłoszeń o pracy i ciekawe oferty pozwalają bardzo często wyszukać atrakcyjne oferty pracy. Grupy takie są darmowe, a dzięki nim możemy bardzo szybko nawiązać kontakt z potencjalnym pracodawcą.

Aplikacje mobilne — Praca za Rogiem itp.

Aplikacje mobilne to jeden z najnowszych i najciekawszych sposobów szukania pracy w sieci. Wiele osób pomija tę możliwość, co w rzeczywistości może pozbawić nas ciekawej pracy. Obecnie powstaje coraz więcej aplikacji mobilnych na smartfon, w których możemy dodawać swoje kandydatury lub wyszukiwać gotowe ogłoszenia. Oprócz mobilnych wersji znanych portali ogłoszeniowych istnieje też sporo aplikacji, które dostępne są jedynie na telefonach. Pracodawcy równie chętnie umieszczaj tam ogłoszenia o pracy co na tradycyjnych portalach, gdyż chcą pozyskać jak najwięcej kandydatur. Aplikacje takie są w zdecydowanej większości darmowe dla użytkowników i są cennym źródłem atrakcyjnych ofert pracy w różnych branżach i w różnej lokalizacji.

Na co uważać szukając pracy w internecie?

Szukanie pracy w internecie to niełatwe zajęcie — szczególnie że możemy natrafić na wiele niebezpieczeństw. Warto szukając pracy w sieci zachowywać czujność i zwracać uwagę na niektóre elementy. Pierwszym z nich jest wysyłanie Cv. Niektóre osoby starają się poprzez dodawanie bardzo atrakcyjnych ogłoszeń pozyskiwać nasze dane do różnych celów np. marketingowych czy w celu ich odsprzedaży. Swoje Cv warto wysyłać jedynie, wtedy gdy w ogłoszeniu jest podana konkretna firma, firmowy adres e-mailowy a w rzeczywistości firma taka naprawdę istnieje. Jeśli mamy wątpliwości, gdyż ogłoszenie nie ma nazwy pracodawcy, jest napisane nieprofesjonalnie np. z błędami, a oferta jest interesująca, warto najpierw skontaktować się z taką osobą i poprosić o dane firmy. Jeśli nie ma ona nic do ukrycia, bez problemu odpowie nam na pytanie — kim jest i z jakiego ramienia szuka pracowników.

Szukanie pracy w internecie jest również darmowe i ogólnodostępne. Czasami jednak możemy natknąć się na serwisy, które wymagają wpłacenia opłaty czy uiszczenia prowizji z góry. Nigdy nie powinniśmy tego robić, gdyż z dużym prawdopodobieństwem jest to oszustwo. Osoby poszukujące pracy nie ponoszą opłat – a jeśli serwis chce zarabiać na takiej działalności, to pracodawcy, dodając ogłoszenie, muszą dokonać opłaty. W internecie istnieje również wiele stron, serwisów i możliwości, że nie warto przeznaczać na ten cel pieniędzy, nawet jeśli to uczciwie działający serwis.

Niektórzy pracodawcy nie umieszczają również czasami wszystkich informacji lub specjalnie je zatajają. Może to spowodować sytuację, że na spotkaniu zostaną zaproponowane nam inne — gorsze warunki pracy, praca na czarno lub proceder przestępczy. Jeśli ogłoszenie nie ma podstawowych danych takich jak rodzaj pracy, stawka, lokalizacja, obowiązki, wymogi czy nazwa firmy powinniśmy podchodzić do niego z dużą ostrożnością. W sieci funkcjonuje również wielu przestępców szukających “słupów” dla swoich oszustw. Nigdy nie powinniśmy w zamian za wynagrodzenie otwierać kont bankowych, przekazywać dostępu do nich “pracodawcy” ani wykonywać samodzielnie podejrzanych przelewów, gdyż żadna praca nie wymaga takich czynności. Warto też wysyłać wiele podań, nawet jeśli teoretycznie nie mamy szans na zatrudnienie. Dzięki temu możemy znaleźć “pracę życia” lub otrzymać inne propozycje z renomowanej firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here