Kiedy warto rozważyć zmianę pracy

Decyzja o zmianie pracy jest jedną z najtrudniejszych, które w swoim zawodowym życiu podejmuje wiele osób. Kilkanaście lat temu na zmianę pracy decydowało się w Polsce bardzo mało osób. Większość u tego samego pracodawcy spędzała życie zawodowe aż do emerytury. Dzisiaj na zmianę pracy, mimo że jest to trudna decyzja, decyduje się coraz więcej osób.

Co wpływa na podjęcie decyzji o poszukiwaniu nowej pracy?

Powodów, dla których podejmowana jest decyzja o zmianie pracy, jest całe mnóstwo. Zdecydowanie najwięcej osób decyduje się zmienić pracę na nową z powodu korzystniejszych warunków finansowych. Dzisiaj niemal każdy może sprawdzić, jak kształtują się zarobki w różnych branżach i na konkretnych stanowiskach. Często okazuje się, że w konkurencyjne firmy lepiej wynagradzają swoich pracowników. Brak możliwości otrzymania podwyżki to powód, dla którego warto zmienić pracę.

Brak możliwości rozwoju zawodowego to kolejny powód, dla którego Polacy zmieniają pracę. Zbyt duży stres – objawia się na przykład porannym bólem brzucha, który ustępuje dopiero po wyjściu z pracy – to także powód, dla którego warto zmienić pracę. Na poszukiwanie nowego zatrudnienia decydują się też osoby, które zmieniły miejsce zamieszkania i dojazdy do pracy zajmują im zbyt wiele czasu.

Jakie są sposoby na poszukiwanie pracy?

Dzisiaj osoby zainteresowane zmianą pracy mają wiele możliwości aktywnego poszukiwania nowego zatrudnienia. Wyszukiwanie ogłoszeń w prasie to tylko jeden z nich. Wiele osób korzysta też z pośrednictwa nie tylko urzędu pracy (niektóre z ofert pracy dostępnych w urzędzie pracy adresowane są wyłącznie dla osób bezrobotnych), ale także agencji zatrudnienia.

Bardzo wygodną metodą wyszukiwania ogłoszeń jest korzystanie z możliwości, jakie daje Internet. Informacji o ofertach pracy można szukać między innymi na portalach społecznościowych. Ofert pracy można poszukiwać również na specjalnych portalach, które specjalizują się wyłącznie w poszukiwaniu pracy. Ogłoszenia zamieszczane na tych portalach są aktualne i sprawdzone.

Jakie dokumenty aplikacyjne przygotować, chcąc znaleźć pracę?

W znalezieniu wymarzonej pracy bardzo pomocne są odpowiednio przygotowane dokumenty aplikacyjne. Jednym z najważniejszych jest CV zwany także curriculum vitae lub po prostu życiorysem zawodowym. W CV zawsze należy pisać wyłącznie prawdę. Nie należy go ubarwiać, przypisując sobie wyjątkowe umiejętności i kompetencje. Kłamstwo na ogół ujawniane jest stosunkowo szybko. Kolejnym dokumentem aplikacyjnym jest list motywacyjny. Nie jest to dokument wymagany przez wszystkich pracodawców. Jeśli jednak potencjalny pracodawca go wymaga, koniecznie należy go dołączyć.

Osoby, które chcą zmienić pracę, nowego zatrudnienia mogą poszukiwać przez Internet. Założenie konta na specjalnych profilach i uzupełnienie swojego profilu znacznie zwiększa szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy. Osoby, które na takim profilu posiadają konto, mogą liczyć na pomoc profesjonalnego rekrutera między innymi w napisaniu dobrego, wyróżniającego się CV.

Jeżeli szukasz pracy, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here